7 klíčů k psychické pohodě

Jsou dny, které přinesou do života člověka mnoho poučení. Každý si prožije lepší, ale i horší chvíle, objeví se i okamžiky, kdy propadáme opravdu velmi špatným pocitům. Ale jak to tak v mnoha případech bývá, jednoho dne přijde den, kdy na tyto všechny věci dokážeme nahlédnout a dokážeme vidět, co dobrého i ty nejhorší okamžiky v životě přinesly. Platí totiž krásný citát, který jsem kdesi přečetla: „Když jsi na dně, máš možnost sbírat perly!“

A jaké perly jsem nasbírala za svůj život, a to i díky své profesi psychoterapeuta a pedagoga, já?  Nazvala jsem je příznačně 7 klíčů k psychické pohodě. Nevím, zda budou vhodnými klíči do dveří vedoucích k psychické pohodě pro každého, ale možná si z nich některé vyberete.

 • KLÍČ 1.
  Nejdůležitější je příběh, jaký o sobě každý z nás vypráví – proto o sobě vyprávějme pěkné příběhy.
 • KLÍČ 2.
  Každý máme svou pravdu a každý si pro svou pravdu a svůj postoj k životu zaslouží respekt.
 • KLÍČ 3.
  Za každým mrakem je slunce – opravdu věřte!
 • KLÍČ 4.
  Jsou tři druhy životních situací – první je nutné řešit – jsou nezbytné proto, abychom žili, druhé bychom měli řešit, pokud nám jejich řešení přinese radost do života, třetí jsou situace, které řešit nemusíme, ale pokud je řešit chceme, musíme se připravit na to, že to může být hodně nepříjemné a budeme potřebovat mnoho sil.
 • KLÍČ 5.
  Mějme rádi bajky. Je v nich velké poučení, jako v této: Hoří prales. Zvířátka stojí opodál a lamentují, jak je to strašné. Jen kolibřík nosí vytrvale vodu v zobáčku, vypustí ji nad pralesem a opět letí pro další. Zvířátka se ho ptají, proč to dělá, poněvadž je to zbytečné…. A kolibřík jim odpoví: „Já přeci dělám jen svůj díl práce… “ – Buďme kolibříky!
 • KLÍČ 6.
  Každý člověk v danou chvíli dělá to nejlepší, co může. Je jedno, že to podle našeho názoru dělá špatně!  A každý máme v sobě zdroje vyřešit i tu nejhorší životní situaci či se zbavit traumatu, které náš život paralyzuje.
 • KLÍČ 7.
  V lidském životě je velmi důležité najít lidi s kterými je nám dobře. Setkání s báječným člověkem  nám může dát tolik, co čtrnáct dnů luxusní dovolené…. přeji Vám alespoň jednoho takového člověka týdně!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů